Česnek –Allium
V přírodě se vyskytuje několik druhů planých česneků. Poznáme je tak, že v zemi roste cibulka a nad zemí jsou listy, které vypadají jako pažitka. Jsou to česnek vinný Allium vineum a česnek zelinný- Allium oleraceum. Kdo zná místa, kde rostou, tak si může jídelníček obohatit o jejich listy i v brzkém předjaří, kdy ještě ani pažitka na záhonku neroste. Tedy někdy již v prosinci, pokud je poměrně teplo.
Známější česnek medvědí-Allium ursinum, vypadá úplně jinak, je podobný listům konvalinky, je tedy třeba se s rozdíly důkladně seznámit, aby nedošlo k záměně. Pokud po rozemnutí listy voní po pažitce nebo česneku, bude to jedlé. Kvete bílými květy na stoku. Volně rostoucí česneky jsou chráněné, nepoškozujte tedy při jejich sběru cibulky.
Česnekovou nať zpracováváme v kuchyni obdobně jako pažitku: do pomazánek, na chleba s máslem, do polévky, do zeleninových salátů i s květy, na míchaná vajíčka apod.
Pomazánka z medvědího česneku
Jednu vaničku měkkého tvarohu smícháme se 4 natvrdo uvařenými vajíčky a nasekanými listy česneku, osolíme, opepříme a podáváme na celozrnném chlebu. Dozdobíme ředkvičkou, či jinou dostupnou zeleninou.
Původ česneku
Česnek má domov v Asii, z Mongolska se k nám dostal s největší pravděpodobností spolu s vojáky. Česnek byl známý v Egyptě, Řekové a Římané podávali česnek vojákům, aby neonemocněli.
Česnek je posvátná bylina
V Rusku se dříve nosily amulety s česnekem, měly chránit svého nositele před infekčními chorobami, které prý způsobovaly čarodějnice a zlí duchové. Česnek se vždy považoval také za účinnou pomoc při ohrožení upíry a vlkodlaky.
Česnek v příslovích:
Kdo jí cibuli, k tomu nechodí lékař, kdo jí česnek, k tomu nechodí nikdo.
Cibule je lék na 7 nemocí, česnek na 77.
Cibule a česnek odpuzují komáry a jiný hmyz, potřením štípance se uleví a místo nebude tak bolavé.
Český česnek má vyšlechtěno cca 15 odrůd. České kuchařky nedají na český česnek dopustit, prostě krásně intenzivně voní a chutná. Česnek má v naší kuchyni nezastupitelné místo, bez česneku by nebyla topinka topinkou, česnek patří do guláše i na pečené maso, z česneku připravujeme pomazánky i polévku „česnečku“, pečené brambory, bramboráky a další.
Výrazné a známé aroma česneku způsobuje silice aliin, která se přeměňuje na alicín. Pokud někomu aroma vadí, káva, čaj a jablko toto aroma snižují.
Obsahové látky v česneku
Vitamíny: A B C
Stopové prvky: Jód, Vápník, Cesium, Erbium, Fosfor, Hliník, Chlór, Indium, Křemík, Kyslík, Lithium, Měď, Osmium, Rtuť, Selen, Síra, Sodík, Vanad, Vizmut, Zinek,
Polévka při začínající viróze a prostydnutí:
¼ litrem vařící vody zalijeme rozetřený česnek, pokrájený pórek, pažitku, libeček, zázvor- kvůli neutralizaci česnekového aroma, přidáme pepř a sůl dle chuti a horké vypijeme. Lehnout. Vypotit.
Z česneku lze vyrobit česnekovou tinkturu, česnekový olej s bylinkami, česnek v soli, česnek se přidává i do láku do okurek.
Vztah ke zdraví ze seznamu dosud neposouzených zdravotních tvrzení podle článku 13.1 - tzv. "On hold" seznamu
Česnek setý- Normální činnost srdce - hladina cholesterolu, imunita- přirozená obranyschopnost, hladina lipidů v krvi, normální činnost kardiovaskulární soustavy (srdce), těžké nohy, normální činnost jater, duševní pohoda,
Česnek medvědí- Normální činnost kardiovaskulární soustavy, vylučování těžkých kovů, metabolismus cholesterolu, normální činnost oběhové a střevní soustavy, normální hladina cukru v krvi - metabolismus sacharidů.
Při rýmě a nepříjemnosti v ústech se doporučuje cucat stroužek česneku 15 minut.
Česnek má teplou povahu, velmi silnou, pikantní, ostrou chuť.