Lékařské bylinky

Bylinky zvané lékařské

O používání léčivých bylin k léčení se zajímali nejenom bylináři a bylinářky, ale také osvícení lékaři. Dříve bylo normální a obvyklé, že se o léčení pacientů Měsíček lékařskýpomocí bylin a jak se dnes říká" alternativními metodami" běžně léčilo. K léčení se používaly desítky bylin. Každý bylinář včetně lékaře měl své oblíbené a vyzkoušené bylinky a jejich kombinace.

Ale jen některým léčivým bylinkám se dostalo té cti, že se příjmením jmenují Lékařské. Co k tomu vedlo, se můžeme jen domnívat. Asi patřily mezi nejpoužívanější, běžně dostupné, měly silné působení na zdravotní neduhy a byly známé širokému okolí. A používali je možná lékaři.

Léčivé rostliny byly a jsou využívány různými způsoby. Běžně našimi předky bylo doporučováno pití bylinných čajů, koupele v léčivých bylinách, soli i jílové vodě.

Vybrala jsem si tentokrát bylinky lékařské. 

Bylinky z rodu lékařského nám zlepšují chuť a stravitelnost pokrmů. Těmto léčivým bylinám se také říká koření, např. rozmarýn, zázvor, libeček.

Z některých léčivých bylin připravují kuchaři saláty- smetanka neboli pampeliška, tyto nejsou sice lékařské, ale do salátu jsou vynikající: bršlice, sedmikráska, žabinec-ptačinec.

Čaje na uklidnění a na spánek připravujeme např. z levandule, kozlíku, meduňky, chmele.

Pokud nám špatně tráví, tak tam se osvědčily čaje obsahující hořčiny.sedmikráska

 

 Lékařské bylinky

Andělika
Benedikt
Brutnák
Bukvice
Čistec
Drnavec
Dřín
Galgán
Jestřabina
Kafrovník
Komonice-sladká Vojtěška
Kozlík lékařský
Levandule
Libeček
Meduňka lékařská
Medvědice
Měsíček
Plicník
Podběl
Proskurník -ibišek
Reveň
Rozmarýn
Rozrazil-Veronika
Řepík 
Smetánka-pampeliška
Smilax
Sporýš-Verbena
Světlík
Šácholan
Šalvěj
Yzop
Zázvorovník
Zemědým